Książki dla dzieci – jak wybrać dobre lektury?

Jako rodzice chcemy, by nasze dzieci czytały książki, bo wiedząc, że są one niezawodnym źródłem wiedzy i rozrywki. Dobieranie odpowiednich lektur dla naszych dzieci może być jednak trudne. Jak wybrać dobre książki dla dzieci?

 

## Książka musi być dostosowana do wieku

Książki dla dzieci powinny być dostosowane do ich wieku i zainteresowań. Książki dla najmłodszych powinny być kolorowe, zawierać proste treści i wyraziste ilustracje. Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć już do czynienia z bardziej złożonymi treściami, natomiast dla nastolatków powinny to być książki, które pomogą im lepiej poznać świat. 

 

## Dobierz odpowiedni temat

Kiedy już określisz wiek dziecka, które ma czytać książkę, możesz zacząć szukać odpowiedniego tematu. Dzieci w wieku przedszkolnym będą bardziej zainteresowane książkami o zwierzętach, przygodach lub baśniach. Starsze dzieci powinny mieć do czynienia z książkami, które odnoszą się do ich codziennych doświadczeń, uczą je czegoś nowego lub rozwijają ich pasje. 

Przykładem ciekawej książki dla dzieci jest „Zwierzęta Świata. 200 ciekawostek” autorstwa Ewy Kępa i Zuzanny Świerczyńskiej. Książka należy do serii „Zwierzęta. Jakie są?” i jest skierowana do dzieci w wieku 8-12 lat. Książka oferuje 200 ciekawostek, zdjęcia i ilustracje, a także informacje na temat zwierząt i ich środowiska. Można ją zamówić na stronie https://bookolika.pl/pokaz-produkt/zwierzeta-swiata-200-ciekawostek-przedsprzedaz-ksiazke-wyslemy-22-listopada/47.

 

## Pamiętaj o dobrych manierach

Kolejnym ważnym krokiem jest nauczenie dzieci, że czytanie książek oznacza szacunek dla autora i innych ludzi. Należy nauczyć dziecko, by szanowało książki, nie brudząc ich i nie przeciągając kartek. Zawsze staraj się szanować książki i dbać o nie, zwłaszcza jeśli są one drogie. Poza tym, nie należy pozwalać dzieciom na czytanie książek, których treść może być dla nich zbyt trudna lub nieodpowiednia.

Niektórzy rodzice uważają, że pozwalanie dzieciom na czytanie tylko tych książek, które lubią, jest dobre, ale w rzeczywistości ważne jest, by dziecko miało styczność z różnymi gatunkami literackimi. Próbowanie nowych rzeczy może pomóc dziecku odkryć nowe pasje lub sposoby na relaks i spędzanie czasu.

 

## Książki jako najlepszy prezent

Książki są świetnym prezentem dla dzieci w każdym wieku. Są to prezenty, które mogą dostarczyć dziecku wiele godzin rozrywki, a także pomóc mu w rozwoju. Książki są również świetnym sposobem na budowanie relacji między dzieckiem a rodzicem. Można wspólnie czytać książki, a następnie rozmawiać na temat przeczytanych treści i zadawać pytania. 

Kupowanie książek dla dzieci może być trudne, ale znając odpowiednie wskazówki i mając na uwadze wiek i zainteresowania dziecka, można łatwo wybrać odpowiednią pozycję. Pamiętajmy, by czytanie książek czynić przyjemnością i wspierać dziecko w jego rozwoju.

Może Ci się również spodoba